Modelové vláčiky prvý krát na Vianočných trhoch v Rači

Autor: Matej Benčík | 9.12.2015 o 19:00 | Karma článku: 3,29 | Prečítané:  560x

Vďaka mimoriadnej ústretovosti predstaviteľov mestskej časti Rača dostali jej obyvatelia krásny mikulášsky darček v podobe výstavy železničných modelov a dokumentov o histórii železnice.

Výstavu v priestoroch Nemeckého kultúrneho domu (NKD) usporiadali Mestská časť Bratislava - Rača spolu s občianskym združením Klub železničných modelárov Bratislava, o. z.. Návštevníci sa vo vyhriatej sále NKD niekoľkokrát, takpovediac, vrátili v čase.

Najprv cestovali do minulosti dospeláci. Drvivá väčšina z nich sa v detstve hrávala s modelmi vláčikov, stavali krajinky, či dokonca celé modelové koľajiská. Niektorým tieto výtvory ostali dodnes, iné odvial čas. Hádam, že nebol ani jeden, ktorý by sa pri pohľade na dráhu v mierke 1:87 (H0), alebo 1:120 (TT) myšlienkami nezastavil a nespomenul si na obývačku, kde bola raz za čas postavená malá trať na koberci. Mimochodom, koberec je jedno z najhorších miest, kde môžete postaviť modelovú železnicu. Napriek tomu, väčšina ľudí začínala svoje vláčikové dobrodružstvo práve tam. A potom ešte u deda v garáži.

Vzácne ručne robené modely parných rušňov v mierke 1:45.Vzácne ručne robené modely parných rušňov v mierke 1:45. (Matej Benčík, KŽM Bratislava)

Decká na výstave na chvíľu prestali racionálne uvažovať a mysľou boli úplne neprítomné. Volanie rodičov nepomáhalo, naliehanie bolo zbytočné. Vlaky jazdili a z hodín sa stali sekundy, maximálne minúty. Ak sa niekto rozhodol im pokaziť ich spoločnú chvíľku z vláčikmi, bol kruto potrestaný ich krikom, či plačom. Mnohé si dokonca postavili svoje prvé papierové modely priamo na výstave. Pod našim dohľadom bolo možné zhotoviť malú vodáreň, alebo výhrevňu pre parné rušne. Komu sa podarilo dokončiť stavby na mieste, mohol si ich vziať so sebou.

Železničiarske rovnošaty.Železničiarske rovnošaty. (Matej Benčík, KŽM Bratislava)

Nuž, ale nepodarila by táto aktivita bez patričnej pomoci. Veľkú ústretovosť nám v tomto prípade preukázali p. Dobiášová a p. Ratkovská z oddelenia kultúry MČ Rača. Zabezpečili nám veľmi vhodné podmienky na prezentáciu, vďaka ktorým sa z tohto podujatia stala výnimočná udalosť.

Takáto prezentácia pre nás nebola prvá a isto nie ani posledná. Dlho sme patrili k stabilným účastníkom množstva železničiarskych podujatí na Slovensku i v zahraničí. Prezentovali sme sa s našou pýchou, historickým poštovým vozňom z roku 1937, v ktorom bolo umiestnené modelové koľajisko. Vozeň ale ostal nepojazdný a dokončenie jeho opravy zatiaľ finančne nezvládame. Radi Vám ale pripravíme podobnú prezentáciu priamo vo Vašej firme, či v inej mestskej časti.

Napíšte nám napríklad SEM, radi prinesiem čaro železnice aj k Vám. Ak ste sa priamo zúčastnili tejto výstavy, tiež uvítame Vaše postrehy, či zážitky. Podeliť sa o ne môžete v diskusii pod článkom.

Veľmi si prajeme, aby okolnosti priali veci a dúfame, že s našim klubom sa budete môcť takto osobne stretnúť aj na budúci rok. Ďakujeme všetkým za podporu!

Atmosféra na výstave. :-)Atmosféra na výstave. :-) (Matej Benčík, KŽM Bratislava)

Autor je predsedom občianskeho združenia Klub železničných modelárov Bratislava, o. z..

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?